Küresel piyasalarda son durum

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar merkez bankaları kararı sonrası pozitif seyrediyor. Küresel piyasalar, merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izlerken, bugün dünya genelinde açıklanacak öncü Satınalma Yöneticileri Endeksi verileri yatırımcıların odağına yerleşti.
Ekonomi
Ekonomi
Küresel piyasalar, önemli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun veri gündeminin olduğu haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izlerken, bugün dünya genelinde açıklanacak öncü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri yatırımcıların odağına yerleşti. Hafta genelinde, küresel çapta merkez bankalarının para politikası kararları açıklanırken, gelecek döneme dair alınan sinyallerle faizlerin uzun bir süre yüksek seviyelerde tutulabileceği beklentisi arttı.

Analistler, Fed'in politika faizini beklentiler doğrultusunda sabit bırakmasına karşın yılın geri kalanında bir faiz artışına daha gidebileceğinin sinyalini verdiğini belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell'ın, enflasyonun hedefe yaklaşması için daha kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu söylediğini anımsattı. Fed'in ekonomiye dair projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı "dot plot" grafiğin de federal fon oranına yönelik tahminini bu yıl sonu için yüzde 5,6 olarak korumuş ve yılın geri kalan dönemi için bir faiz artışının daha sinyalini vermişti.
kaynak: aa

1 Yorumlar

  1. Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri yatırımcıların odağına yerleşti. Hafta genelinde, küresel çapta merkez bankalarının para politikası kararları açıklanırken, gelecek döneme dair alınan sinyallerle faizlerin uzun bir süre yüksek seviyelerde tutulabileceği beklentisi arttı.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski